Przed zakupem trzeba sprawdzić następujące rzeczy:
1. Chwyć bolec, na który nakłada się płytę i starając się poruszać nim na boki, upewnij się, że nie ma żadnego luzu na łożyskowaniu talerza.
2. Obróć talerz i sprawdź, czy obraca się w obu kierunkach płynnie i bezgłośnie.
3. Włącz gramofon, wciśnij START i zwróć uwagę, czy talerz startuje szybko i lekko.
4. Ustaw pitch fader w pozycji 0%. Przełącz kilkakrotnie szybkość 33/45 i obserwuj zachowanie grubych kropek na boku talerza: powinny pozostawać w bezruchu (w miejscu oświetlenia przez lampę stroboskopową pod włącznikiem), a w momencie zmiany prędkości 33/45 rozmazywać się na mgnienie oka i od razu się stabilizować.
5. Zostaw gramofon działający na 10-15 minut. Rozgrzana obudowa lub zapach spalonej izolacji oznaczają, że sprzęt nie jest w dobrym stanie.
6. Przyciśnij STOP i obserwuj, czy talerz szybo się zatrzymuje. Jeżeli nie, możliwe, że wystarczy wyregulować siłę hamowania (to nie jest wielki problem), ale jeżeli poprzedni właściciel tego nie zrobił, problem może być poważniejszy.
7. Przyciśnij START, (pitch fader ustaw na 0%) sprawdź, czy grube kropki na talerzu są w kompletnym bezruchu. Jeżeli poruszają się delikatnie zgodnie z ruchem zegara, bądź przeciwnie, a zielona dioda LED przy pitch-faderze świeci się, to zegar kwarcowy stabilizujący obroty jest uszkodzony. Jeżeli pitch jest ustawiony na 0%, a dioda nie świeci się, masz do czynienia z modelem 1200M3D, lub 1200/1210MK2 z usuniętym "zamkiem" zegara kwarcowego, lub ze spaloną diodą LED.
8. Porusz pitch fader’em parokrotnie. Powinien stawiać lekki, ale zdecydowany i płynny opór. Jeżeli wyczuwasz "skoki" lub zbyt duży opór, potencjometr może być zatarty, lub brudny i nadawać się do wymiany - mogą pojawić się problemy z precyzyjnym ustawianiem prędkości.
9. Powróć do pozycji 0% i bardzo delikatnie przesuń w stronę +2%, na tyle, żeby dioda LED zgasła i żebyś mógł stwierdzić, że to na pewno nie jest już zero. Spójrz ponownie na kropki na boku talerza. Powinny bardzo powoli poruszać się w kierunku zgodnym z obrotem wskazówek zegara. Jeśli poruszają się w kierunku przeciwnym, albo pozostają nadal w bezruchu, masz do czynienia z "podwójnym zerem", które wymaga kalibracji (znowu nie jest to wielki problem, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić).
10. Następnie przesuń potencjometr w ten sam sposób, ale w kierunku -2%. Jeszcze raz spójrz na kropki. Powinny przemieszczać się delikatnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Identycznie, jak wyżej, jeżeli poruszają się w kierunku przeciwnym, może występować ten sam problem: "podwójne zero".
11. Przesuń pitch w okolice +3.3% i spójrz na trzeci od dołu rząd kropek. Powinny być nieruchome, ale prawdopodobnie nie będą - oznacza to jeszcze raz, że pitch należy wykalibrować. Przesuń pitch w okolice +6% i spójrz na czwarty od dołu rząd kropek. Powinny być nieruchome, ale prawdopodobnie też nie będą. Jeżeli stają się nieruchome np. przy ustawieniu potencjometra na +7.5% to oznacza, że masz mniejszy niż fabryczny (+/-8) zakres zmiany prędkości. Gramofon wymaga kalibracji.
12. Obejrzyj przewody podłączeniowe RCA (tzw. Chinch’e) i przewód uziemienia, czy nie są uszkodzone mechanicznie. Sprawdź, czy na końcu kabla uziemniającego jest blaszana końcówka, czy też tylko kawałek poszarpanego, utlenionego drutu.
13. Aby sprawdzić, czy nie ma sprzężeń, buczenia, trzasków przy dotykaniu obudowy musisz podpiąć deck do wejścia Phono we wzmacniaczu, lub do miksera i użyć najlepiej słuchawek.
14. Dobrze mieć ze sobą swój system, jeżeli sprzedający nie będzie nim dysponował, będzie można sprawdzić, czy kanały poprawnie działają.
15. Przed montowaniem systemu zwróć uwagę, czy ramię nie ma żadnych luzów na łożyskowaniu, czy można nim poruszać bez jakichkolwiek oporów.
16. Przy mocowaniu systemu, najpierw obejrzyj styki wewnątrz ramienia. Jeżeli gramofon był użytkowany z headshell'em lub systemem bez pozłacanych styków, może tam wystąpić korozja, która uniemożliwia ruch wyżej wymienionych styków. Użyj jakiegoś cienkiego przedmiotu, żeby fizycznie poruszyć każdym z czterech styków i sprawdź czy uginają się delikatnie. Zamocuj system. Pierścień na ramieniu powinien dokręcić się lekko, ale pewnie. Zamocowany system nie powinien mieć żadnych luzów.
17. Przesuń blokadę ramienia w pozycję "lock", połóż swoją płytę (którą ze sobą przyniosłeś) i sprawdź, jak gra.
Napisał Urbanboy